Czytasz fantastykę? Masz zadatki na ideał!

Czyli krótko o tym, dlaczego zawsze warto zapytać „a Tolkiena czytałeś?”

Jeśli przywiodły Cię tu poszukiwania partnera idealnego, to mamy złą wiadomość: istnienie takowego wydaje się równie prawdopodobne, jak zmartwychwstanie Neda Starka w ostatnim odcinku Gry o Tron – jeśli jednak do niego dojdzie, pamiętajcie, że przewidzieliśmy to jako pierwsi tu, na futu.blogu – miejscu, gdzie przewidujemy przyszłość! 😉

Mamy też, na szczęście, wieści dobre!
Naukowcy z Uniwersytetu w Oklahomie odkryli (dokładniej: głównie naukowczynie), jak szukać, by trafić na kogoś, z kim szanse stworzenia udanego związku mogą zdecydowanie wzrosnąć!

Według całkiem jeszcze świeżutkich badań, opublikowanych w Psychology of Aesthetics, Creativity, and the Arts, dobrym miejscem na rozpoczęcie poszukiwań będzie dział literatury fantasy i science-fiction w księgarni lub, jeszcze lepiej, jeden z konwentów miłośników fantastyki.
A zadane na pierwszej randce pytanie: co lubisz czytać? może nam o przyszłej połówce powiedzieć więcej, niż ona, być może, życzyłaby sobie.

Okazało się otóż, że pośród wielbicieli najróżniejszych gatunków literatury, to właśnie czytelnicy fantastyki mają najbardziej realistyczne, a co za tym idzie, najbardziej konstruktywne oczekiwania względem tzw. „romantycznych” związków!

W odróżnieniu od zwolenników klasyki i romansów, fani Tolkiena, Sapkowskiego i Lema są najmniej skłonni podzielać mity szkodzące budowaniu udanej relacji, między innymi takie jak: niezgadzanie się ze sobą jest szkodliwe.

Futu.film!

Zaskoczyć niektorych może fakt, że fantaści mniej chętnie niż sympatycy innych nurtów twórczości podpisywali się pod nierealistycznym oczekiwaniem, iż warunkiem udanego związku jest umiejętność odczytywania bez słów myśli partnera. Czyżby nie wierzyli w telepatię?
A może tak naprawdę wbrew utartym stereotypom o bujaniu w obłokach to właśnie science-fiction najlepiej rozwija umiejętność twardego stąpanie po ziemi?

Jedynym mitem, w ocenie którego wielbiciele literatury fantastycznie nie wykazali trzeźwej powściągliwości myślenia były oczekiwania seksualne. Tu, zdaje się, fantazja ich zbytnio ponosi…
Cóż… przecież już na samym początku zastrzegliśmy, że nie ma partnerów idealnych…

Dlaczego o tym piszemy na blogu o zacięciu, skądinąd, futurologicznym?

Po pierwsze dlatego, że fantastyce niedaleko do futurologii.
Mamy głębokie przeświadczenie, że regularne czytanie futu.bloga uczyni Cię lepszym człowiekiem!

Po drugie, jeszcze do jutra potrwa największe spotkanie polskich fantastów – Pyrkon2019!… a potem będzie wiele innych konwentów.

Po trzecie, ciekawi jesteśmy, czy też podzielacie z nami fascynację odkryciem, że im bardziej oczekujesz ideału, tym mniejszą masz szansę, by go posiąść!
Dajcie znać! ☺️

Chcesz poznać przyszłość?👍 Polub futu.blog na Facebook! 👍

4 myśli na temat “Czytasz fantastykę? Masz zadatki na ideał!

  1. Czytanie, czytaniem, natomiast czy ten aspekt się może rozwijać również podczas oglądania na szerokim ekranie fantastyki, bo osobiście jestem zauroczony np. „Władca Pierścieni” wszystkie możliwe sagi. Lubuję się też w grze komputerowej „Heroes IV” – która de facto jest przesycona fantastyką, naturą, chaosem, ładem oraz mitycznymi stworzeniami. Nie gardzę „Harrym Potterem”. Co do czytania to przyziemnie idę w szeroko pojęty rozwój osobisty i psychologię. Ciekawe jak to wynikło z moimi zawodowymi czynnikami gdyż tworzę strony www. Tak od zarania moich przygód byłem chaotyczny i teraz za pewne w wypowiedzi to widać.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Wydaje mi się, że skłonność do fantastyki każdego rodzaju może mieć zbawienne właściwości. Bo dlaczego właściwie miałby być to jedynie książki? A czytając, to co czytasz zabezpieczasz się za wszytkich stron! 😃

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.