Sztuczna inteligencja, która czyta z fal… mózgowych

Autor grafiki: Patryk Tyburkiewicz

Czyli krótki wstęp do mózgów w słojach…

To nie pierwszy przypadek sukcesu na polu, które trafnie opisuje zwrot: hackowanie mózgu. Donoszono przecież całkiem niedawno o brzmiących zupełnie fantastycznie próbach odczytywania myśli i snów (o czym być może niedługo napiszemy tu, na futu.blogu).

Niemniej to, co udało się naukowcom z University of California Los Angeles należy niewątpliwie do dość spektakularnych „włamów”, a z pewnością robiących wrażenie skutecznością.

Futu.blogiczne konsekwencje odkrycia, do których zaraz przejdziemy, powodują w szarych komórkach naszej redakcji dość spore zamieszanie, zwane potocznie zawrotami głowy. Zanim jednak uruchomimy myślenie kreatywne przyjrzyjmy się eksperymentowi.

W dużym skrócie: pierwszy etap badania polegał na zapisywaniu aktywności elektrycznej mózgu nad tzw. korą ruchową, podczas wypowiadania określonych wyrazów przez właściciela owego mózgu – całe przedsięwzięcie było możliwe dzięki osobom, którym wszczepiono do wnętrza czaszki elektrody w celu leczenia padaczki.

W drugim etapie: zapisy wykorzystano do nauczenia sieci neuronalnych (czytaj: sztucznej inteligencji) tłumaczenia aktywności neuronów zawiadujących aparatem mowy na słyszalne dźwięki z użyciem syntezatora mowy.

Następnie zbadano skuteczność „werbalizacji” fal mózgowych prosząc od odsłuchanie efektów pracy stu ochotników. Jeden z nich był w stanie zrozumieć aż 82 procent przekazywanej treści.

Posłuchajcie zresztą sami…

Jednak tu, na futu.blog, od samych odkryć, przyznajmy niezwykle fascynujących, wolimy wyginanie OUN w przewidywaniu ich następstw. W skrócie: wolimy lemować przyszłość. Zatem polemujmy! 🙂

Technologia przetwarzająca fale wytwarzane przez ośrodek mowy (ruchowy) na ludzką (lub nieludzką) mowę, pomijając klasyczną ścieżkę wydawania odgłosów paszczą może budzić zrozumiałe nadzieje.

Jako pierwsze nasuwają się oczywiście zastosowania medyczne w sytuacjach w których nasz aparat mowy nie działa jak powinien, czy to w wyniku bezpośredniego uszkodzenia przez uraz lub nowotwór, czy też z powodu zaburzeń neurologicznych jak np. stwardnienie zanikowe boczne – choroby, która odebrała głos Stephanowi Hawkingowi.

Dajmy się jendak ponieść dalej futu.blogicznym rozważaniom – po to przecież powstało to miejsce w bezmiarach sieci. Otóż można łatwo wyobrazić sobie przyszłość, w której my, ludzie, opanowaliśmy do perfekcji odczyty z ośrodków mowy i przetwarzanie ich na zrozumiały zapis cyfrowy.

Umożliwi to przesyłanie słów i zdań na dowolną odległość bezpośrednio z mózgu do mózgu np. do przystosowanego do łączności radiowej implantu ślimakowego. Czyli nic innego jak telapatia w klasycznym ujęciu – dość oczywiste następstwo odkrycia badaczy z UCLA.

Po więcej ciekawych historii z przyszłości zapraszamy na STRONĘ GŁÓWNĄ…

Nieco większy trud poznawczy nastręcza wyobraźni pomysł, w którym dwa (lub więcej) ludzkie mózgi połączone są w opisany telepatyczny sposób, a jednocześnie zostaną fizycznie pozbawione aparatów mowy. Teoretycznie… oba będą zdolne do pełnej komunikacji werbalnej. I to w sposób, który będzie dla nich nie-do-odróżnienia od rzeczywistej sytuacji, w której mówią do siebie nawzajem!

Na dziś pora kończyć, gdyż piszącemu te słowa nasuwa się podejrzenie, iż być może to, że słyszy delikatne stukanie klawiatury, nie musi oznaczać, że stukot ten dociera doń z pomocą fal dźwiękowych…

Tak czy siak futu.blog pozdrawia serdecznie Wszystkich Czytających niezależnie czy pozdrowienia dotrą do nich drogą zmysłową lub poza!

P.S. Serdecznie dziękujemy autorowi grafiki tytułowej, Patrykowi Tyburkiewiczowi, po więcej zapraszamy do GALERII (zwłaszcza tych, których neurony są szczególnie wrażliwe na kształty związane z chromosomami XY)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.