Cyberterror paraliżuje amerykańskie miasta

Czyli witamy na dzikimi, dzikimi CYBERzachodzie!

Na początku maja nieznani hakerzy zaatakowali sieć informatyczną miasta Baltimore (USA). Zainfekowanych może być aż 10 tysięcy komputerów.

Bądź na bieżąco z przyszłością! 🙂 Polub Futu.blog na Facebook! 👍

W ataku posłużono się złośliwym oprogramowaniem o nazwie Robin Hood – złośliwym zatem nie tylko z działania ale i z nazwy. Blokuje ono dostęp do systemu operacyjnego, a następnie wyświetla żądanie okupu.

Wysokość haraczu to równowartość 75-100 tysięcy dolarów w kryptowalucie Bitcoin. Władze Baltimore zdecydowały, że nie spełnią warunków cyberwyłudzaczy.

Bez działającej poczty elektronicznej oraz służbowych telefonów praca wielu urzędów i służb miejskich została sparaliżowana. Mimo iż do incydentu doszło dwa tygodnie temu, wciąż nie udało się uruchomić znaczniej części komputerów. Również tych należących do organizacji non-profit korzystających z pomocy miasta.

Skupiamy się na uruchomieniu najważniejszych usług on-line – stwierdził w oświadczeniu burmistrz Baltlimore – część serwisów ruszy w ciągu kilku tygodni, natomiast odtworzenie bardziej złożonych systemów może zająć miesiące.

Śledztwo w sprawie wszczęło FBI.

To już drugi cyberatak na służby miejskie Baltimore w przeciągu ostatnich piętnastu miesięcy temu. Informator ds technologicznych futu.bloga każe tu dodać, że niedalej niż w kwietniu podobną metodą sparaliżowano sieć komputerową w innym amerykańskim mieście – Greenville.

Ledwie rok wcześniej natomiast cyberprzestępcy najechali Atlantę. Utracono wtedy m.in. bezpowrotnie wiele zapisów policyjnych oraz sądowych, w tym nagrania z kamer służbowych. Koszty ataku, który przykuł uwagę całej Ameryki, są szacowane na dziesiątki milionów dolarów.

Kolorytu sytuacji nadaje fakt, że przynajmniej niektóre z firm odzyskujących dane po atakach hackerskich, zamiast metodami informatycznymi, robi to po prostu negocjując z szantażystami wysokość okupu.

Prosta analiza kosztów może skłaniać decydentów do ulegania wyłudzaniu, a redakcję futu.bloga do wniosku, że to co stało się w Baltlimore, Greenville i Atlancie może być jedynie wierzchołkiem góry lodowej, nieśmiało wyglądającym znad niespokojnej tafli środków masowego przekazu.

Bądź na bieżąco z przyszłością! 🙂 Polub Futu.blog na Facebook! 👍

Zainteresowanych przewidywaniami przyszłości tym razem odsyłamy do lektury „Blackout” – trudno bowiem bardziej obrazowo przestawić konsekwencje cyfrowej przemocy niż te opisane w książce.

Niemniej biorąc pod uwagę roztaczane z rozmachem wizje inteligentnych miast, gdzie wszystko jest on-line: od lamp ulicznych, poprzez regulację ruchu, po stacje ładowania aut elektrycznych, możemy z całą pewnością stwierdzić, iż era dzikiego cyberzachodu dopiero nadchodzi!

Może niedaleko leży pogrzebana przyczyna zamieszania wokół internetu 5G na linii chiński koncern Huawei – Ameryka?

Oczywiście z dużą ciekawością będziemy tu, na futu.blogu śledzić i przewidywać rozwój wydarzeń – a Wy, mamy nadzieję, z nami. Tym razem nie pozwolimy się wyprzedzić nikomu! Nawet rzeczywistości…

Po więcej ciekawych historii z przyszłości zapraszamy na DWORZEC GŁÓWNY 🙂

Ciekawi jesteśmy Waszej opinii: czy do końca roku usłyszymy o dużym cyberataku na polską administrację?

2 myśli na temat “Cyberterror paraliżuje amerykańskie miasta

  1. Kiedyś duży cyberatak na polską administrację musi nastąpić. Sam jestem ciekawy jak państwo sobie z tym poradzi.Na pewno dla naszych władz będzie to szok, jak wszystko co złe u nas się dzieje.

    Polubienie

  2. Myślę, że co najwyżej możemy usłyszeć o ataku pokroju zmiany nazwy, czy wklejenia jakiegoś śmiesznego mema na rządowej stronie. Jakiś wielki, zsynchronizowany cyberatak na polską administrację? Kiedyś nastąpi i nas zaskoczy.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.