Strzel i… podziel się ze znajomymi

Czyli krótko o broni, która rozpozna twoją twarz…

Amerykańska armia ogłosiła niedawno przetarg na zaawansowany system obronny nowej generacji. Trafniej napisać: NOWEJ GENERACJI, gdyż specyfikacja brzmi naprawdę futurystycznie.

Pod tą dość enigmatyczną nazwą kryje się między innymi zamówienie na… karabiny – oczywiście obronne. Broń ma współpracować z opracowanym przez Microsoft system wspomagania widzenia (IVAS), przekazującym taktyczne informacje z pola walki w formie rozszerzonej rzeczywistości.

Oprócz znanych dotychczas dobrze graczom komputerowym zaawansowanych systemów celowania uwzględniających: rodzaj amunicji, odległość od celu, warunki atmosferyczne, w tym siłę wiatru, karabiny mają również zostać wyposażone w:
łączność bezprzewodową oraz gniazdko do wgrywania aktualizacji oprogramowania.
Armia zaznacza, iż przychylniejszym okiem spojrzy na oferty oferujące innowacje takie jak:

automatyczne rozpoznanie i śledzenie celu oraz automatyczne rozpoznawanie twarzy technologię dobrze znaną użytkownikom portali społecznościowych.

Oczywiście dla każdego, kto widział Piąty Element Luca Besson, ręczna broń samodzielnie rozpoznająca i śledząca cel nie jest żadnym zaskoczeniem. Niemniej w redakcji futu.bloga odnosimy wrażenie, że postęp militarny bardziej sforuje się do przodu niż pozostałe aspekty rzeczywistości.

Nietrudno znaleźć racjonalne uzasadnienie dla funkcji rozpoznawania twarzy i łączności bezprzewodowej w broni palnej. Szczególnie w połączeniu z rozszerzaną rzeczywistością od Microsoftu.

Jednak w jednej z alternatywnych futu.blogicznych przyszłości otwierają się nowe fascynujące możliwości wykorzystania nowych technologii w karabinach U.S.Army. Zapewne nie przewidziane przez zamawiających.

Czy w przyszłości żołnierz będzie mógł aktywować opcję konfiguracyjną oprogramowania karabinu: shoot&share? Automatyczne ustawioną na /własny oddział/, ale z dodatkowymi wariantami: /dowództwo/, /krąg bliskich znajomych i rodzina/, /publicznie/?

Czy rozkładanie broni na części – wyznacznik sprawności bojowej rekrutów – będzie obejmować szybkość powrotu do ustawień fabrycznych?

Dzięki identyfikacji przeciwnika z imienia i nazwiska powstanie możliwość selekcji celów na pierwszo- i kolejnorzędowe. Wespół z systemem wspomagania widzenia stwarza okazję do wprowadzenia punktacji na polu bitwy – współzawodnictwo wraz „grywalizacją” bądź co bądź obowiązków zawodowych pozytywnie wpływa przecież na efektywność.

Bezpośredni przekaz z pola walki poprzez kamery w celownikach, wraz z wyświetlanymi na pasku ekranu aktualnymi danymi na temat strat, niewątpliwie przyciągnąłby głodną wrażeń publiczność. Być może bardziej liczną niż największe współczesne widowiska sportowe… w tym właśnie momencie zdajemy sobie sprawę, że znów zostaliśmy uprzedzeni przez fantastyczną wizję, tym razem z Igrzysk Śmierci.

Zastrzegamy sobie zatem prawo do opatentowania funkcji: strzel i podziel się; i z prędkością oraz trajektorią zdalnie sterowanej kuli zmierzamy do końca.

Nawiasem mówiąc, niektórych ucieszy być może obserwacja, iż arsenał współczesnych armii, od nabojów, po broń laserową, ma przynajmniej nominalnie, charakter obronny. Podobnie jak wspólne wielkie manewry militarne wojsk rosyjskich i chińskich.

Nasuwa to dość logiczny wniosek, iż, gdy wszyscy wokół zamierzają się tylko i wyłącznie bronić, nie sposób wskazać zagrożenia.
Brak agresora z kolei stawia pod znakiem zapytania konieczność zbrojeń… Oczywiście, tu, na futu.blogu, zdajemy sobie sprawę, iż zaproponowany sposób myślenia może niektórym tracić naiwnością… Cóż, logika jest po naszej stronie.

Po więcej ciekawych historii z przyszłości zapraszamy na DWORZEC GŁÓWNY…🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.