Czy będziesz żył za 10 lat?

Źródło: FUTU. BLOG

Już niedługo będziesz mógł to sprawdzić…

Futu.blog Twoje miejsce w sieci bez reklam

Międzynarodowy zespół naukowców opracował bowiem test z dużą precyzją przepowiadający długość ludzkiego życia. Badanie oparte jest na 14 wskaźnikach metabolicznych obecnych w surowicy i przewyższa pod względem dokładności dotychczas dostępne metody.

Wystarczy zatem niewielka próbka krwi, by móc z dużym prawdopodobieństwem określić, czy w ogóle warto odkładać pieniądze na huczny bankiet z okazji okrągłej rocznicy urodzin lub jubileuszu wspólnego pożycia małżeńskiego.

Test stworzono analizując dane pochodzące od ponad czterdziestu czterech tysięcy osób w wieku od 18 do 109 lat. W ten sposób spośród 226 wskaźników laboratoryjnych zidentyfikowano 14 skorelowanych ze zwiększoną śmiertelnością.

Bądź na bieżąco z przyszłością! 🙂 Polub Futu.blog na Facebook! 👍

Nową metodę przewidywania długości ludzkiego życia przetestowano następnie na dostępnych wynikach laboratoryjnych pochodzących od prawie ośmiu tysiący Finów (i zapewne Finek też). Jej skuteczność w określeniu szansy przeżycia kolejnych 5 i 10 lat wyniosła ponad 80%.

Wśród czternastu zidentyfikowanych biomarkerów, znajdują się zarówno te, których związek z długością życia jest ogólnie znany i zrozumiały (np. wskaźniki stanu zapalnego), jak i takie, których mechanizm korelacji z ogólnym stanem zdrowia jest mniej jasny (pełna lista dostępna pod odnośnikiem na początku wpisu).

My, tu, na futu.blogu, nie mogliśmy z najzupełniej oczywistych względów przeoczyć futurologicznej deklaracji autorów, iż badanie owo to dopiero fundament poszukiwań lepszych metod określania długości pobytu w aktualnej rzeczywistości, zwanego potocznie „życiem”, a nie wynik ostateczny. Należy zatem spodziewać się dalszego wzrostu dokładności przewidywań w tej dość jednak delikatnej materii.

Zapewne nie każdy z naszych Czytelników paliłby się przecież, by poznać TĘ datę, gdyby istniała taka możliwość (w przeciwieństwie do np. towarzystw ubezpieczeniowych). Niemniej być może przynajmniej część z populacji odwiedzającej wróżki, już niedługo skieruje swoje kroki do laboratoriów…

8 myśli na temat “Czy będziesz żył za 10 lat?

 1. Dawno was nie było. Super, że wróciłiście i to z pompą ! 😀
  Bardzo ciekawy temat. Osobiście nawet gdybym miała taka możliwość, raczej nie chciałabym znać daty swojej śmierci, ale do jakich schorzeń mam predyspozycje już tak.
  Pozdrawiam ^^

  Polubione przez 1 osoba

 2. Ja bym chciała wiedzieć ile będę żyła. Bo jak krótko to np. po co odkładać kasę 😀
  i myślę, że poza ubezpieczycielami to banki będą tym żywnie zainteresowane 😉

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.